pic3.jpg
PDF چاپ نامه الکترونیک

بیانیه انجمن حرفه ای صنعت بیمه درباره تغییر ناگهانی مدیریت شرکت بیمه ما

صنعت بیمه کشور در روز یکشنبه هفدهم خرداد ماه سال جاری، شاهد پدیده نادری بود. مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت بیمه ما بصورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی برکنار شدند. بدون آنکه فرد حرفه ای دیگری مسئولیت شرکت را به عهده بگیرد.

این پدیده موجب شد تا هیات مدیره انجمن حرفه ای صنعت بیمه در راستای صیانت از توان حرفه ای صنعت بیمه، مندرج در اساسنامه و اسناد راهبردی خود، موارد زیر را اعلام نماید: به امید آنکه صنعت بیمه در آینده، از تصمیمات بعضا غیر حرفه ای مالکین شرکت ها مصون بماند.
الف- هرچند تعویض مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت ها از اختیارات مالکین آنها است ولی تغییر در مسئولین شرکت های بیمه، باید براساس فرایندی منطقی صورت پذیرد تا شرکت از گزند بحران مدیریت در امان باشد و شئونات مدیران خدوم شرکت محفوظ بماند.
برکناری مدیرعامل شرکت بیمه ما، قبل از پایان دوره تصدی و با اطلاع رسانی یک شبه، شائبه عزل وی را به اذهان متبادر می سازد.که یقینا برخوردی ناعادلانه با مدیرعاملی است که بنیان گذار شرکت بوده و از بدو تاسیس، خود را وقف سازماندهی و موفقیت آن کرده است.
ب- انگیزه مدیران حرفه ای و کارشناسان فعال شرکت ها، که شاهد تغییرات نابهنجار مدیران ارشد شرکت باشند، تضعیف شده و امید آنها ازبین می رود. این پدیده می تواند موجب بهم ریختگی ساختار تخصصی شرکت و پس رفت آن در محیط رقابتی شود.
تغییرات دستوری و غیرمنتظره شرکت های بیمه موجب افزایش ریسک شرکت، کاهش اعتماد بیمه گذاران حرفه ای،  کاهش اعتبار شرکت نزد بیمه گران اتکایی و حساسیت مقام ناظر نسبت به عملکرد صحیح شرکت می شود و نتایج آن تضعیف موقعیت شرکت در صنعت بیمه خواهد بود.
ج - برکناری مدیرعامل بدون استعفا یا عزل، همچنین نصب فردی به عنوان سرپرست شرکت، با مفاد قانون تجارت مغایر است و با ضوابط تأسیس موسسات بیمه غیردولتی، مصوب شورای عالی بیمه نیز مطابقت ندارد. این ضوابط ایجاب می کند که در صورت برکناری مدیرعامل و تا زمان انتصاب مدیرعامل تأییدشده بعدی، رئیس هیات مدیره یا قائم مقام مدیرعامل، شرکت را اداره نماید.
د-  متاسفانه رفتارهای غیرحرفه ای نظیر آنچه که در سال های اخیر شاهد آن هستیم می تواند در صنعت بیمه حادث شده و تکرار شود. زمینه اصلی این رویدادها، مالکیت و تمرکز مستقیم یا غیرمستقیم، سهام عمده بعضی از شرکت های بیمه نزد یک شخص حقیقی یا حقوقی واحد است. مالکین این شرکت ها می توانند به روش های گوناگون مفاد قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری و مقررات مصوب شورای عالی بیمه را دور بزنند و سهامداران وابسته یا صوری را به عنوان سهامدار مستقل معرفی کنند. حال آنکه اراده هر نوع تغییر در ارکان شرکت را در دست خود دارند.
در این شرایط به ظاهر مقررات و نصاب سهام هر سهامدار رعایت شده است اما در واقعیت، اکثریت سهام متعلق یا تحت تسلط سهامدار مستظهر به قدرت سرمایه است که می خواهد شرکت بیمه را به شیوه انفرادی و با سلیقه شخصی اداره کند و به محض کوچکترین تمردی از دستورات، فرمان عزل مدیرعامل را صادر کند.
درصورتی که شرکت های بیمه وظیفه نگهداری منابع مردم و پرداخت خسارت از محل این منابع را به عهده دارند و قانون گذار تدابیری در حاکمیت این شرکت ها اتخاذ نموده است که تصمیمات اساسی بصورت مشارکتی، با عقل جمعی و رعایت اصول حرفه ای اتخاذ شود.
ه-  انجمن حرفه ای صنعت بیمه برای صیانت از نیروهای مجرب بیمه گر و حفظ اعتبار اجتماعی و توانگری صنعت بیمه، نگرانی خود را نسبت به پاره ای از قوانین و مقررات موجود، که از بازدارندگی معایب و پیش برندگی محاسن، برخوردار نمی باشند، اعلام می نماید و از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می خواهد برای حفظ فضای سالم فعالیت حرفه ای در موسسات بیمه و تامین حقوق همه ذینفعان این صنعت به ویژه بیمه گذاران و مدیران حرفه ای، مقررات کافی تدوین و تصمیمات لازم اتخاذ کند و اقدامات موثر را انجام دهد. تا از بروز ناهنجاریهای فوق الاشعار جلوگیری شود.
و- این انجمن از مالکین شرکت های بیمه انتظار دارد که درتصمیمات خود به ویژه در موارد اساسی نظیر انتخاب هیات مدیره و مدیرعامل، به اصول شایسته سالاری و تخصص گرایی پایبند باشند و قوانین و مقررات را به دقت مدنظر قراردهند.

هیات مدیره انجمن حرفه ای صنعت بیمه

 

نظرات

 
#12 کورش ۰۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۸
core competency
شایستگی محوری یا شایستگی ویژه
مديريت منابع انساني مبتني بر قابليت ها، گذري است از روش سنتي مديريت منابع انساني بر مبناي ”آنچه افراد دارند
“ (مثلاً صلاحيت ها) به ” آنچه افراد مي بايد انجام دهند “ است.
یک مثال:
نماینده ی بیمه ای با مدرک ادبیات و 3 ماه سابقه بازارایابی پاره وقت مجوز فعالیت خود را از رئیس شعبه ای با مدرک مکانیک و فاقد سابقه کار بیمه ای دریافت نموده که خود ایشان نیز حکم خود را از معاون امور شعبی دریافت کرده که مدرک حسابداری دارد.
آنچه دارند: مدرک دانشگاهی
آنچه باید انجام دهند: نظارت و فروش صحیح و اصولی خدمات بیمه
آنچه وجود ندارد: دانش فنی
فروش بیمه ترکیبی از دانش آکادمیک و تجربه (دانش فنی)است که به مرور زمان ایجاد می شود(رسوب دانش). یعنی همان حلقه ی مفقوده ی صنعت بیمه.
بود آیا که در میکده ها بگشایند
گره از کار فرو بسته ی ما بگشایند
اگر از بهر دل زاهد خودبین بستند
دل قوی دار که از بهر خدا بگشایند

خرد یارتان باد
 
 
#11 ميترا احمدي دارياني ۳۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۵
با سلام و اعرض ادب خدمت انجمن بيمه

به اميد خالص سازي شركتهاي بيمه
از افراد غير مرتبط ناكارآمد
اينجانب كارشناسي بيمه از دانشگاه علوم اقتصادي دارم
متاسفانه بعد از 5 سال فازغ التحصيلي به شركتي مراجعه مي نمايم مملو از افراد رشته غير مرتبط با حرفه بيمه هستند
يا اينكه دوست بنده با ليسانس بيمه جذب يك شركت بيمه شده دقيقا حقوق ليسانس غير مرتبط كلي فرق داره.
 
 
#10 ایمان شمس تبریزی ۲۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۹
باسلام خدمت انجحمن محترم
متاسفانه صنعت بیمه کشور مملو از لیسانس های کاملا" غیر مرتبط با بیمه هستند

لیسانس فقه حقوق
لیسانس علوم معارف اسلامی
لیسانس ادبیات عرب
لیسانس فیزیک
لیسانس ریاضی

خواهمشند است انجمن حرفه ای بیانه حمایتی از لیسانسه های مدیریت بیمه و بیمه ارائه نماید

مدیر عامل گرامی و محترم انجمن هم بر این موضوع کاملا اگاه هستند که تحصیلات دانشگاهی یک اصل اساسی است . افراد غیر مرتبط نابلد بدانند سابقه کار جای مدرک را نمیکیرد


به امید حضور فارغ التحصیلان بیمه در شرکتهای بیمه
 
 
#9 عاطفه قلاوندی ۰۶ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۵
به هیچ وجه از آن انجمن محترم پذیرفته نیست و با حرفه ای بودن آن کاملا مغایرت دارد که نظری راکه مخالف بیانیه فوق می باشد نمایش ندهد.
اینجانب بمحض صدور خبر فوق سابقه مدیریتی جناب آقای علیپور در شرکت بیمه آسیا بر پایه واقعیت بیان نمودم لیکن انجمن از ارائه آن امتناع ورزید.

با سلام
انجمن حرفه ای صنعت بیمه، هرگونه اقدامی مبنی بر ارائه و نشر اطلاعات بدون مدرک و استدلال در مورد اشخاص حقیقی را مغایر بااصول اخلاقی و حرفه ای می داند و از انتشار آنها معذور است.
هدف از درج این بیانه از طرف انجمن، اعتراض به عمل انجام شده در صنعت بیمه است نه اشخاص حقیقی.
موفق باشید
 
 
#8 مهیار رفیعی ۰۴ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۰
بانک ملت و بیمه ما بانک پاسارگاد بیمه پاسارگاد بانک پارسیان بیمه پارسیان بانک کار آفرین بیمه کار آفرین بانک اقتصاد نوین بیمه نوین و...
زمانی که شرکتهای بیمه زیر سلطه و نفوذ بی حد و اندازه گروهای مالی و پشتیبان خود به خصوص بانکها قرار می گیرند بیش ار این هم نمیشه انتظار داشت زمانی که بانکها دخالت مستقیم در شرکتهای بیمه میکنند وتا جایی پیش میرند که فروش وارائه خدمات بیمه ای شرکتهای بیمه بدون نام بردن از بانکهای حمایت کننده امکان پذیر نیست بیش از این انتظاری از یک شرکت بیمه ای نمیشه داشت!
چه خوب میشد شرکتهای بیمه ای در ایران از استقلال کامل مالی برخوردار بودند و هر کدوم از این شرکتها موسسات و نهادها مالی مستقل داشتند مثل شرکت بیمه ایران که بانک بیمه ایران را تاسیس کرد و متاستفانه پس از انقلاب این بانک منحل شد! همکاران عزیز تا زمانی که شرکتهای بیمه ای زیر نفوذ بانکهای کشور هستند واز هیچ گونه استقلال فکری یا مالی برخوردار نیستند باید شاهد بدتر از اینها باشیم
با احترام
مهیاررفیعی
 
 
#7 منتقد بیانیه ۰۳ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۱
کاملا با بیانیه مخالف هستیم.
 
 
#6 بی طرف ۰۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۷
با سلام و احترام
به نظر میرسد انجمن حرفه ای صنعت بیمه در اظهار نظرهای خود حرفه ای نبوده بلکه هر از چند گاهی با توجه به منافع عده ای اندک تصمیم به صدور بیانیه می گیرد و خود انجمن وسیله ای میشود برای حفظ منافع افرادی که قادر به ایجاد تغییر در صنعت بیمه نیستند.
 
 
#5 کاکایی ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۹
ای کاش دهخدا بار دیگر زنده می بود تا معنی کلمه نظارت را از نو می نوشت.
امروز خبری شنیدم از قول بانک مرکزی که اگر مردم در بانکی وام بیشتر از 24 درصد اخذ نمودند برای شکایت به سراغ دادگاه بروند.
یا جریان بیمه توسعه که اگر بحث حیثیتی بیمه مرکزی نبود هیچ گاه حل نمی شد؛ مشکلی که از نظر حقوقی بعدی جز عدم نظارت بیمه مرکزی نداشت.

مضحکه است. نهاد های متولی پول و بیمه با آن دستگاه عریض و طویل وظیفه ای جز بی نظارتی نمی دانند.

اما در آینده هر مدیرعاملی چه بیمه ای و چه غیر بیمه ای برای بیمه ما انتصاب شود نهایتا توسط بیمه مرکزی تایید می شود.
 
 
#4 محمدامین بیدکی ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۶
با احترام و سپاسگزاری از بیان و مواضع صریحتان عرض مینمایم که این نخستین باری نیست که به صنعت بیمه بحران وارد شده و گریبان یک شرکت را میگیرد.
وقتی عدم کنترل،ارزیابی و نظارت بیمه مرکزی بر شرکتهای بیمه آنقدر ضعیف است که کج روی شرکتهاگریبان آنان را گرفته و به سمت انحلال میروند و از آن بدتر بیمه مرکزی مواضع خود را در مورد آن، چنان بیان مینماید که کل صنعت درگیرو دچار نابسامانی میشود نمیتوان از هیات مدیره و موسسان یک شرکت ایراد گرفت که چرا چنین تصمیمات ناگهانی را به مرحله اجرا در می آورند.
دوری نیست که تفکر ورزشی حاکم بر صنعت ما گردیده و تعویض مدیران ارشد بیمه ای مانند مربیان فوتبال شده است.
به امید روزهای درخشان برای صنعت بیمه
 
 
#3 فرزادخدامرادی ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۹
باسلام واحترام
برخودلازم میدانم ازانجمن حرفه ای بیمه تشکر و قدردانی نمایم جهت اعلام نظر نسبت به این مسئله نه از باب حمایت از شخص بوده باشد بلکه جهت ورویکرد حرفه ای بوده است جهت جلوگیری واطلاع رسانی اعمال نظرهای تیم های غیر حرفه ای و نابلد و غیر بیمه در صنعت نوپای بیمه درایران، که بارها و بارهااین اتفاق بوجودآمده اماهیچ نهادی، حتی بیمه مرکزی بخصوص در دوران گذشته هیچ گونه موضعی نداشته وامیدوارم با افراد کارآمد وحرفه ای ومتحصصان وکارشناسان صنعت بیمه درکشورمان همچنین برخوردی تکرارنشود. باتشکروامتنان
 
 
#2 حسن ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳
متن بیانیه حرفه ای تهیه نشده و تماماً یا قضاوت شخصی است یا اهانت به سرپرست انتخاب شده. بجز بند مربوط به قانون تجارت هیجکدام از 5 بند دیگر مستند نبوده و احساسی برخورد شده است.ضمنا قرار نیست بهای مغایرت مصوبات شورای عالی بیمه با قانون تجارت در مورد عزل و نصب مدیران را شرکتهای بیمه بپردازند و یا یک نفر ابدالدهر مدیر عامل باقی بماند.
 
 
#1 سید محمد تقی فضل هاش ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۰
با سلام عرض ادب
جای خوشحالی و سعادت است که بلاخره یک نهاد رسمی و نامدار از بروز آسیب ها و ناهنجاری ها در صنعت بیمه اقدام به صدور بیانیه داده و این خود به تثبیت جایگاه انجمن حرفه ای کمک شایانی میکند و جای بسی تاسف که بیمه مرکزی ایران در این خصوص کما فی السابق سکوت اختیار نموده و علی رغم مسئولیت ها و وظایف قانونی و عرفی هیچ عکس العملی بروز نداده و در عین حال جای تعجب نیست.
همچنین باید به استاد گرانقدر آقای علیپور تبریک گفت که مسند مدیریت عاملی را ارجح تر از ارزشهای انسانی و مدیریتی ندانسته و آزادمنشانه عطای این سمت را به لقایش بخشیده است.
بسیار خرسندند دود چراغ خورده های این صنعت به این تدبیر ولی در عین حال نگران و دلواپس این گونه سوء تصمیم های مالکین
در صنعت بیمه از این دست تصمیم ها بی سابقه نبوده، به خاطر بیاوریم برخورد ناشییانه با آقای آسوده، بزرگ مرد صنعت بیمه در دولت سابق
 

افزودن نظر


 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن حرفه ای صنعت بیمه می باشد.

info@pii.ir