pic3.jpg
فقط حاکمیت شرکتی PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۳

در صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه آنچه منعکس می‌شود مجموعه قوانین و مقررات بیمه مرکزی است و به عبارت دیگر حسابداری شرکت‌های بیمه بر این اساس انجام می‌شود به این معنا که برای ذخیره، معوقات و هر کدام از این فاکتورها دستورالعمل‌های معین وجود دارد.

 

 

متن یادداشت مجد رضایی عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه، با عنوان «فقط حاکمیت شرکتی» و به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد به شرح ذیل است:

انتقاد رئیس‌کل بیمه مرکزی به نبود کنترل‌های لازم بوده است و اگر کنترلی هم انجام می‌شود باید مطابق با این دستورالعمل‌ها باشد.نحوه شناسایی مطالبات مشکوک الوصول و لاوصول بخشی از فرآیندهای حسابرسی است و براساس جدول سنی که توسط حسابرسان تنظیم می‌شود، اگر سن مطالبات به سال‌های قبل برگردد گزارش آن را ارائه داده و اعلام می‌کنند که نحوه وصول آن مشخص نیست.

 

وقتی ذخایر به درستی شناسایی نشود، منجر به اظهار سود می‌شود و انتقاد آقای امین این بود که شرکت‌ها در واقع زیان را نشان می‌دهند، بنابراین حسابرس‌ها باید افشاها را به درستی انجام دهند و از آن مهم‌تر آنکه افرادی که در مجامع شرکت‌ها حضور دارند، آثار نظرات و گزارش حسابرس را در تقسیم سود و زیان محاسبه کنند.

 

حسابرسان تنها به شرکت‌های بیمه رسیدگی نمی‌کنند و مجموعه‌ای از شرکت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند، اما برخی از حسابرسان ممکن است به مفاهیم بیمه‌گری آشنا نباشند اگرچه حسابرسان مطابق با استاندارد حسابرسی کار حسابرسی را انجام می‌دهند.

 

مشکل از ضعف حسابرسی نیست و مشکل در حاکمیت شرکت‌های بیمه است و از نظر حرفه‌ای این حسابرسان مورد تایید بیمه مرکزی و در سطح بالاتر وزارت امور اقتصادی و دارایی هستند.

 

وقتی مشکلی در بیمه‌ها به وجود می‌آید دو حالت وجود دارد؛ یکی اینکه حسابرس گزارش دقیقی انجام نمی‌دهد یا آنکه تصمیم مقتضی در مورد مشکلی که در شرکت بیمه وجود دارد، اخذ نمی‌شود.حسابرسی در صنعت بیمه نیزمبتنی بر قوانین و مقرراتی است که در درون بیمه‌ها حاکم است که از آن به حسابرسی رعایت نام برده می‌شود.اگر حسابرسی دقیق باشد سود، زیان، تعهدات، دارایی‌ها، توانگری مالی شرکت‌ها و سایر مواردی که بیمه مرکزی بعدا مورد بررسی قرار می‌دهد، قبل از بروز مشکل شناسایی می‌شود و به عبارتی آن چنان در گزارش حسابرسی افشا می‌شود که فرصت بروز مشکل سلب می‌شود.

 

اگر در مجامع سهامداران عمده تصمیماتی اتخاذ کنند که به نفع آن شرکت بیمه نباشد، کاری از دست نماینده بیمه مرکزی نیز ساخته نخواهد بود. نهادینه شدن حاکمیت شرکتی در شرکت‌های بیمه موجب خواهد شد تا بسیاری از مشکلاتی که تاکنون در شرکت‌های بیمه وجود داشته مرتفع شود.

 

افزودن نظر


 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن حرفه ای صنعت بیمه می باشد.

info@pii.ir